Klimatska naprava je zaradi pogostih visokih temperatur v poletnih mesecih postala že skoraj nuja.
Vendar pa namestitev klimatske naprave, ko je govora o večstanovanjski stavbi, ni povsem neposredna zadeva. V tem primeru je namreč potrebno upoštevati tudi sosede in od njih pridobiti ustrezno soglasje.
V nadaljevanju bomo preverili, kakšno soglasje potrebujemo in kakšen je odstotek solastnikov, ki nam morajo soglasje podati.
Koliko sosedov mora podati soglasje?
Soglasje je potrebno pridobiti od etažnih lastnikov, ki imajo več kot 50% (polovico) solastniških deležev na skupnih delih.
Zadošča več kot 50% ne 75% ...
Pogosto se navaja, da je potrebno za namestitev klime v večstanovanjski stavbi pridobiti soglasje od vsaj 75% solastnikov, vendar pa to ne drži.
2. odstavek 15. člena Stanovanjskega zakona navaja, da kadar izvedbena dela v posameznem delu pomenijo tudi poseg v skupne dele, etažni lastnik ne sme pričeti z izvajanjem del brez soglasja etažnih lastnikov, ki imajo več kot polovico solastniških deležev na teh skupnih delih.
Zmeda izhaja iz bivših določil 4. alinje 1. odstavka 13. člena Pravilnika o upravljanju večstanovanjskih stavb. Ta pravilnik sprejme minister na podlagi 9. člena Stanovanjskega zakona, in se nanaša na posle upravljanja in pooblastila upravnika celotne stavbe. Odstotek 75% se tako nanaša klimatske naprave in sisteme, ki se nameščajo na celotno stavbo, kot celoto in ne ko posamezni lastnik namešča klimatsko napravo le v svojem delu.
Kaj če soglasij ne pridobite?
Če etažni lastnik poseže v skupne dele večstanovanjske hiše z vgradnjo naprav brez potrebnega soglasja drugih etažnih lastnikov, inšpekcijski organ z odločbo odredi rok za pridobitev soglasja ali naloži etažnemu lastniku odstranitev naprave in sanacijo povzročene škode na skupnih delih, če soglasja v določenem roku ne pridobi.
Povežite se z nami...
Koristne povezave v zvezi s člankom:
Pravni dokumenti:
Brezplačni pravni članki in priročniki:
Pravna pomoč: