V primeru hujšega prekrška, lahko voznik za posledico utrpi odvzem vozniškega dovoljenja (izpita).
Vendar pa zakon dovoljuje, da voznik, tudi v takšnem primeru, odvzem vozniškega dovoljenja prepreči.
V naslednjem članku bomo pogledali, kaj lahko storite v primeru, da Vam je bilo vozniško dovoljenje začasno odvzeto, oz. kako lahko odvzem vozniškega dovoljenja preprečite.
Odvzem vozniškega dovoljenja
Vozniško dovoljenje, torej vozniški izpit se vozniku odvzame, kadar v dveh letih s storitvijo enega ali več prekrškov doseže, oz. preseže 18 kazenskih točk.
Za voznika začetnika ta meja znaša 7 kazenskih točk.
V pimeru, ko voznik stori takšen prekršek, da bo izgubil vozniško dovoljenje, prekrškovni organ predlaga sodišču začasen odvzem vozniška dovoljenja.
Če policist to ugotovi na kraju samem, vozniku takoj prepove nadaljnjo vožnjo in mu tudi odvzame vozniško dovoljenje.
Če se prekršek ugotovi s tehničnim sredstvom ali na drug način in voznik s kršitvijo ni seznanjen na kraju kršitve, o začasnem odvzemu vozniškega dovoljenja odloči sodišče s sklepom.
Sklep o začasnem odvzemu vozniškega dovoljenja
Sodišče mora o začasnem odvzemu vozniškega dovoljenja odločiti v 8 dneh od prejema zadeve.
Zoper sklep o odvzemu vozniškega dovoljenja lahko voznik v treh dneh od prejema sklepa vloži ugovor. Vendar je potrebno opozoriti, da ugovor ne zadrži izvršitve sklepa, torej začasnega odvzema vozniškega dovoljenja.
Vrnitev začasno odvzetega vozniškega dovoljenja
Voznik lahko v primeru začasnega odvzema, na sodišču vloži predlog, s katerim predlaga, da se mu začasno odvzeto vozniško dovoljenje vrne, dokler o zadevi ni odločeno.
V tem primeru mora voznik predlogu priloženo zdravniško spričevalo o opravljenem kontrolnem zdravstvenem pregledu po zakonu o voznikih, sicer se predlog zavrže.
Sodišče ugodi predlogu za vrnitev začasno odvzetega vozniškega dovoljenja, če iz predloženega zdravniškega spričevala izhaja, da je oseba telesno in duševno zmožna za vožnjo motornih vozil, in če narava in pomen očitane kršitve, osebnost obdolženca, njegovo prejšnje življenje in druge okoliščine kažejo, da začasen odvzem ni neizogibno potreben za varnost cestnega prometa.
Odlog odvzema vozniškega dovoljenja
Če sodišče izda sklep o prenehanju vozniškega dovoljenja, lahko voznik na sodišču vloži predlog, s katerim sodišču predlaga, da se odvzem vozniškega dovoljenja odloži.
Voznik v primeru odloga v času preizkusne dobe, ki jo določi sodišče (od 6 do 24 mesecev), ne sme storiti hujšega prekrška in mora izpolniti obveznosti, ki jih določi sodišče na podlagi zakona o voznikih (udeležba v programu dodatnega usposabljanja za varno vožnjo ali udeležba v ustreznem rehabilitacijskem programu).
Za hujši prekršek se šteje prekršek, za katerega je predpisana stranska sankcija najmanj treh kazenskih točk v cestnem prometu ali stranska sankcija prepovedi vožnje motornega vozila.
Za hujši prekršek se šteje tudi vožnja brez veljavnega vozniškega dovoljenja za vožnjo vozil tiste oziroma tistih kategorij, v katero spada vozilo ali skupina vozil, ki ga vozi voznik v času prekrška, vožnja vozila v času izvrševanja prenehanja veljavnosti vozniškega dovoljenja oziroma prepoved uporabe vozniškega dovoljenja.
Tudi v tem primeru je potrebno priložiti zdravniško spričevalo o opravljenem kontrolnem zdravstvenem pregledu (če ni bilo priloženo že v postopku za vrnitev začasno odvzetega vozniškega dovoljenja).
Če sodišče ugotovi, da storilec v preizkusni dobi ni storil hujšega prekrška in da je izpolnil določene obveznosti, s sklepom odloči, da se vozniško dovoljenje vozniku ne odvzame.
Povežite se z nami...
Koristne povezave v povezavi s člankom:
Pravni dokumenti:
Brezplačni članki: