Novela zakona o urejanju trga dela (ZUTD-A), prinaša možnost, da podjetje začasno zaposli upokojenca za opravljanje tako imenovanega začasnega oz. občasnega dela.
V naslednjem članku bomo pogledali, koga lahko podjetje zaposli na podlagi začasnega oz. občasnega dela, kakšne so omejitve in pogoji tako za upokojenca, kot za delodajalca, ter kakšna je obdavčitev.
Začasno oz. občasno delo
Podjetje, ki potrebuje delavca za opravljanje začasnih oz. občasnih del, lahko za takšna dela z upokojencem sklene pogodbo o začasnem oz. občasnem delu.
Takšna pogodba mora vsebovati:
- naziv, sedež, matična in davčna številka delodajalca,
- ime, priimek, rojstni datum, matična in davčna številka upravičenca,
- vrsta dela, ki se bo opravljalo kot začasno ali občasno delo,
- obdobje opravljanja začasnega ali občasnega dela,
- podatek o predvidenem številu ur začasnega ali občasnega dela,
- datum sklenitve pogodbe,
- urna postavka za opravljeno delo,
- predviden skupen znesek dohodka.
Delodajalec mora pri tem za vsakega upokojenca dnevno evidenco prihoda in odhoda ter števila dejansko opravljenih ur začasnega ali občasnega dela.
Za začasno ali občasno delo se uporabljajo določbe zakona, ki ureja delovna razmerja, o prepovedi diskriminacije, spolnega in drugega nadlegovanja ter trpinčenja na delovnem mestu, enake obravnave glede na spol, delovnem času, odmorih in počitkih ter odškodninski odgovornosti. Za začasno ali občasno delo se uporabljajo tudi predpisi, ki urejajo varnost in zdravje pri delu.
S kom lahko podjetje sklene pogodbo o začasnem ali občasnem delu?
Pogodbo o začasnem ali občasnem delu lahko podjetje sklene z osebo, ki ima v Republiki Sloveniji status upokojenca.
Kakšne so omejitve za začasno ali občasno delo?
Upokojenec lahko to delo opravlja največ 60 ur v koledarskem mesecu. Neizkoriščenih ur ne more prenašati v naslednji koledarski mesec.
Največ 3x letno je lahko ta omejitev tudi 90 ur v koledarskem mesecu, vendar pa seštevek ur opravljenega začasnega in občasnega dela s strani delavca v koledarskem letu ne sme preseči 720 ur.
Kot določa Odredba o višini urne postavke in višini dohodka za opravljeno začasno ali občasno delo upokojencev, bruto urna postavka za opravljeno začasno ali občasno delo upokojenca od 1. marca 2023 do 28. februarja 2025 znaša 7,21 EUR bruto.
Dohodek za opravljeno začasno ali občasno delo v seštevku v koledarskem letu 2023 ne sme presegati 10.781,07 EUR.
Oba zneska se usklajujeta z rastjo minimalne plače v Republiki Sloveniji, kot jo določa zakon, ki ureja minimalno plačo (ZMinP) do konca februarja v koledarskem letu. Višina urne postavke velja od marca tekočega koledarskega leta do vključno februarja naslednjega koledarskega leta.
Upokojenec lahko začasno ali občasno delo opravlja pri več delodajalcih hkrati, vendar v seštevku ne sme preseči predpisane omejitve glede števila ur in višine dohodka.
Omejitve števila ur glede na velikost delodajalca
Delodajalec je omejen po številu ur začasnega dela, ki jih lahko koristi v koledarskem mesecu, glede na število zaposlenih, ki jih zaposluje (pri tem ni pomembno ali jih zaposluje za določen ali nedoločen čas):
- brez zaposlenih - največ 60 ur začasnega ali občasnega dela,
- od 1 do vključno 10 delavcev - največ 100 ur začasnega ali občasnega dela,
- več kot 10 do vključno 30 delavcev - največ 150 ur začasnega ali občasnega dela,
- več kot 30 do vključno 50 delavcev - največ 400 ur začasnega ali občasnega dela,
- več kot 50 do vključno 100 delavcev - največ 750 ur začasnega ali občasnega dela,
- več kot 100 do vključno 500 delavcev - največ 1500 ur začasnega ali občasnega dela,
- več kot 500 do vključno 1000 delavcev - največ 2.250 ur začasnega ali občasnega dela,
- več kot 1000 do vključno 2000 delavcev - največ 3.000 ur začasnega ali občasnega dela,
- več kot 2000 delavcev - največ 3.750 ur začasnega ali občasnega dela.
Število ur začasnega ali občasnega dela v posameznem koledarskem mesecu, opravljenega pri nevladni organizaciji, delujoči v javnem interesu, lahko preseže omejitve iz prejšnjega odstavka, vendar ne več kot dvakratnika zgornjih omejitev.
V število zaposlenih delavcev se štejejo vse pogodbe o zaposlitvi, sklenjene za polni delovni čas v času podpisa pogodbe o opravljanju začasnega ali občasnega dela s strani delodajalca, ne glede na to, ali so pogodbe sklenjene za določen ali nedoločen čas.
Izplačilo in obdavčitev začasnega ali občasnega dela
Delodajalec mora upokojencu dohodek za pretekli mesec izplačati najkasneje do 18. v mesecu.
Če upokojenec v koledarskem mesecu opravi manj kot 10 ur začasnega ali občasnega dela in nadaljuje pri istem delodajalcu tudi v naslednjem mesecu, lahko delodajalec izvede izplačilo dohodka skupaj za oba meseca hkrati, vendar najkasneje do 18. dne v naslednjem mesecu.
Od dela preko občasnega (oz. začasnega dela) delavec plača dohodnino 25 % od dohodka, zmanjšanega za prispevke delojemalca (ZZ 6,36 %) in normirane stroške 10%.
Od prejemkov, izplačanih zaradi opravljenega začasnega ali občasnega dela, delodajalci obračunajo dajatev v višini 25%. Zavezanec za plačilo dajatve iz prejšnjega odstavka je delodajalec.
Delodajalca bremeni plačilo PIZ v višini 8,85% bruto nakazila, ter pavšalni prispevek za zdravstveno zavarovanje, ki v letu 2022 znaša 5,66 EUR / mesec.
Posebnega 25% davka od posameznega bruto izplačila, pa je občasno oz. začasno delo od 27.7.2013 oproščeno (7. člen ZUTD-B). Delodajalec plača tudi posebno dajatev od dohodkov za začasno ali občasno delo upokojencev v višini 25%.
Več o obdavčitvi občasnega dela upokojencev, lahko preberete tu: Pojasnilo FURS o obdavčitvi občasnega dela upokojencev.
Povežite se z nami...
Koristne povezave v zvezi s člankom:
Brezplačni pravni članki in priročniki:
Koristni pravni dokumenti in pogodbe:
Dokumenti:
Rubrike na Informiran.si:
Pravna pomoč: