Odpoved dedovanju je možnost, ki jo lahko izkoristi dedič, ko ne želi dedovati po pokojniku. Pogosto je to smiselna poteza, saj lahko tako enostavno prepustimo premoženje drugemu dediču, prav tako pa se s to potezo odrečemo tudi dedovanju dolgov.
V nadaljevanju bomo pojasnili, kaj pomeni odpoved dediščini, kako se dediščini odpoveste in kaj odpoved dedovanju pomeni za vas, kot dediča.
Če umre dedič pred koncem zapuščinske obravnave in se ni odpovedal dediščini, preide pravica odpovedi na njegove dediče.
Dedovanju se na takšen način lahko odpoveste le, če je dedovanje že uvedeno, torej po smrti zapustnika. Odpoved pred smrtjo zapustnika je možno za potomca ali zakonca, tako da skleneta notarski sporazum o odpovedi dedovanju.
Odpoved dedovanju v korist sodediča
Če želite, lahko v izjavi, v kateri se odpovedujete dedovanju, navedete drugega dediča, za katerega želite, da deduje vaš delež. V tem primeru se takšna izjava šteje za odstop dednega deleža.
Vendar pozor! V tem primeru se šteje, da ste s svojim deležem razpolagali in zato odgovarjate za morebitne dolgove zapustnika.
Odpoved dedovanju je nepreklicna
Izjave o odpovedi dediščini ne morete preklicati. Razveljavitev izjave o odpovedi dedovanju je mogoča le, če dokažete, da je bila povzročena s silo, grožnjo ali zvijačo, ali če je bila dana v zmoti.
Kdaj se ne moremo odpovedati dedovanju?
Dediščini se ne more odpovedati dedič, ki je razpolagal z vso zapuščino ali z delom zapuščine.
Ohranjanje zapuščine in tekoče upravljanje zapuščine ne predstavljajo razpolaganja, zaradi katerega se ne bi mogli odpovedati dedovanju
Odgovornost za dolgove
Dedič je odgovoren za zapustnikove dolgove do višine vrednosti podedovanega premoženja. Dedič, ki se je odpovedal dediščini, ni odgovoren za zapustnikove dolgove.
V kolikor se odpoveste dedovanju v korist sodediča, torej mu svoj dedni delež odstopite, pa se šteje, da ste z dednim deležem razpolagali in tako odgovarjate za dolg zapustnika, do višine vrednosti dednega deleža, s katerim ste razpolagali.
Kdo deduje, ko se odpovemo dedovanju?
Odpoved dedovanju velja velja tudi za vaše potomce, torej za potomce dediča, ki se je odpovedal dedovanju. Tako se šteje, kakor da sploh niste bil dedič, vaš dedni delež pa se razdeli med ostale sodediče. Enako velja tudi, če se dedovanju odpove oporočni dedič razen, če ne izhaja iz oporoke, da je imel oporočitelj kakšen drug namen.
Odpoved dedovanju le v svojem imenu
V izjavi o odpovedi dedovanju lahko izrecno izjavite, da se odpovedujete samo v svojem imenu. V tem primeru se iz vidika dedovanja šteje, kot da bi umrli pred zapustnikom. Vaš dedni delež se tako razdeli vašim potomcem.
Če so potomci mladoletni, za to odpoved ni potrebna odobritev pristojnega centra za socialno delo.
Kaj, če se dedovanju odpovejo vsi dediči?
Če se odpovedo dediščini vsi dediči, ki ob zapustnikovi smrti pripadajo najbližjemu dednemu redu, so poklicani k dedovanju dediči naslednjega reda.
Povežite se z nami...
Koristne povezave v povezavi s člankom:
Pravni dokumenti:
Brezplačni članki in priročniki: