Zakon o dedovanju vsakemu od nas dopušča, da sestavi oporoko in tako sam določi, kdo bo dedič njegovega premoženja.
Pri tem pa za določene dediče določa, da so upravičeni do določene dediščine, četudi ga v oporoki izpustimo. To so nujni dediči. V primerih, ko je to določeno, pa lahko nujnega dediča razdedinimo.
Naslednji članek pojasnjuje kdo je nujni dedič in kdaj, ter ob katerih pogojih in kako lahko nujnega dediča razdedinimo.
Kdo in kdaj je nujni dedič?Nujni dediči so dediči, ki jim pripada nujni delež, kljub temu, da je zapustnik svoje premoženje v oporoki predhodno premoženje razdelil drugim dedičem, ali ga predhodno podaril z darilno pogodbo. Oseba je nujni dedič le, je po zakonitem dednem redu upravičen dedovati.
Nujni dediči so:
- pokojnikovi otroci in posvojenci,
- pokojnikovi vnuki,
- pokojnikovi starši,
- pokojnikov zakonec oz. izvenzakonski partner.
Dedi in babice ter bratje in sestre pokojnika so nujni dediči le tedaj, če so trajno nezmožni za delo in nimajo potrebnih sredstev za življenje.
Več o nujnem deležu, koliko znaša in kako se določi, lahko preberete v naslednjem članku - Kako poteka dedovanje, če ni oporoke? |
Kaj je razdedinjenje?
Z razdedinjenjem izgubi dedič dedne pravice v obsegu razdedinjenja.
Razdedinjenje je lahko popolno ali delno.
Kdaj lahko razdedinimo nujnega dediča?
Oporočitelj lahko razdedini nujnega dediča:
- če se je ta s kršitvijo kakšne zakonite ali moralne dolžnosti huje pregrešil nad zapustnikom;
- če je naklepoma storil kakšno hujše kaznivo dejanje zoper njega ali zoper njegovega zakonca, otroka, posvojenca, ali starše;
- če se je vdal brezdelju in nepoštenemu življenju.
Če nastane spor o utemeljenosti razdedinjenja, mora utemeljenost dokazati tisti, ki se na razdedinjenje sklicuje.
Kako razdediniti nujnega dediča?
Oporočitelj nujnega dediča razdedini tako, da to navede v oporoki. Razdedinjenje mora navesti na nedvomen način, koristno pa je tudi, da navede razlog za razdedinjenje.
Razlog za razdedinjenje mora biti podan takrat, ko je bila oporoka napravljena, v primeru, da je razlog brezdelje in nepošteno življenje, pa mora biti podan tudi takrat, ko je oporočitelj umrl.
e-obrazec: Oporoka. |
|
Oporoka |
Pravice drugih dedičev
V primeru razdedinjenja nujnega dediča, drugi dediči (druge osebe, ki lahko dedujejo po zapustniku) dedujejo, kot da bi bil razdedinjeni umrl pred zapustnikom.
Več dedovanju lahko preberete v članku - Kako poteka dedovanje, če ni oporoke?
Odvzem nujnega deleža v korist potomcev
Če je potomec ali posvojenec, ki ima pravico do nujnega deleža, prezadolžen ali zapravljivec, mu lahko oporočitelj v celoti ali deloma vzame njegov nujni delež v korist njegovih potomcev. Tak odvzem ostane veljaven le tedaj, če ima tisti, ki mu je vzet nujni delež, ob uvedbi dedovanja mladoletnega otroka ali mladoletnega vnuka od prej umrlega otroka ali če ima polnoletnega otroka ali polnoletnega vnuka od prej umrlega otroka, ki je pridobitno nesposoben.
Povežite se z nami...
Koristne povezave v povezavi s člankom:
Pravni dokumenti:
Brezplačni članki in priročniki:
Pravna pomoč v povezavi z dedovanjem: