Starejši delavci so, ko dopolnijo določeno starost oz. delovno dobo, upravičeni do določene zaščite, ki je druge kategorije zaposlenih niso deležne.
Pri tem pa sta pomembni dve podobni, a vsebinsko različni kategoriji. Starejši delavec in delavec pred upokojitvijo.
Kdaj je delavec smatran kot starejši delavec in kdaj kot delavec pred upokojitvijo? Kakšna je razlika in kakšne so pravice, ki v obeh primerih pripadajo delavcu?
Starejši delavec
Pogoj, ki ga mora izpolniti delavec, da je zaščiten kot starejši delavec je zgolj starost. Delavec je smatran za starejšega delavca, ko dopolni 55 let.
Katere pravice pripadajo starejšemu delavcu?
Dodaten dopust
Starejši delavec ima pravico do najmanj treh dodatnih dni letnega dopusta.
Delavec pred upokojitvijo
Delavec pred upokojitvijo je kategorija zaposlenih, ki v svoji vsebini ni na noben način povezana z definicijo starejšega delavca. Ne po pogojih, ki jih mora zaposleni izpolnjevati, niti glede pravic, ki pripadajo zaposlenemu.
Medtem, ko se pojem starejši delavec nanaša na pravice zaposlenega med delovnim razmerjem, se pravice delavca pred upokojitvijo, nanašajo na carstvo zaposlenega pred odpovedjo.
Kdaj zaposleni izpolnjuje pogoj "delavca pred upokojitvijo"?
Delavec pred upokojitvijo je delavec, ki dopolni starost 58 let ali mu do izpolnitve pogojev za starostno upokojitev manjka do pet let pokojninske dobe.
Katere pravice pripadajo delavcu pred upokojitvijo?
Kdaj varstvo delavca pred upokojitvijo ne velja?
Varstvo delavca pred upokojitvijo ne velja:
- če je delavcu zagotovljena pravica do denarnega nadomestila iz naslova zavarovanja za primer brezposelnosti do izpolnitve pogojev za starostno pokojnino,
- če je delavcu ponujena nova ustrezna zaposlitev pri delodajalcu v skladu s prvim odstavkom 91. člena ali v skladu z 92. členom ZDR-1,
- v primeru, da delavec ob sklenitvi pogodbe o zaposlitvi že izpolnjuje pogoje za varstvo pred odpovedjo, ki pripada delavcu pred upokojitvijo, razen v primeru sklenitve pogodbe o zaposlitvi v skladu s prejšnjo alinejo,
- v primeru uvedbe postopka prenehanja delodajalca.
Delodajalec lahko z namenom ugotavljanja izpolnjevanja pogojev iz prvega odstavka tega člena pridobi podatke iz zbirk Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije.
Delodajalec lahko v postopku redne odpovedi pogodbe o zaposlitvi iz poslovnega razloga, od ZPIZ-a zahteva podatke o datumu izpolnitve pogojev za pridobitev pravice do starostne pokojnine za posameznega delavca.
Vloga za pridobitev podatkov o datumu izpolnitve pogojev za starostno upokojitev delavca (na podlagi 3. odstavka 114. člena ZDR-1)
Povežite se z nami...
Koristne povezave v zvezi s člankom:
Pravni dokumenti:
Brezplačni pravni članki in priročniki:
Zakonodaja: