Začasno ali občasno delo v kmetijstvu je začasna ali občasna oblika dela, za katero je neposredno glede na vegetacijo, sezono oziroma naravo dela za kmetijske panoge sadjarstvo, vinogradništvo, hmeljarstvo in zelenjadarstvo značilen izrazito povečan obseg potrebe po delovni sili.
V naslednjem članku bomo pogledali, kakšne so omejitve in pogoji za opravljanje dela na kmetiji.
Kaj je začasno ali občasno delo na kmetiji?
Začasno ali občasno delo v kmetijstvu je začasna ali občasna oblika dela, za katero je neposredno glede na vegetacijo, sezono oziroma naravo dela za kmetijske panoge sadjarstvo, vinogradništvo, hmeljarstvo in zelenjadarstvo značilen izrazito povečan obseg potrebe po delovni sili.
Kdo je lahko naročnik dela na kmetiji?
Naročnik dela je lahko nosilec ali član kmetijskega gospodarstva, ki je vpisan v RKG, za katerega bo izvajalec opravljal določena dela na podlagi pogodbe o začasnem ali občasnem delu v kmetijstvu.
Kdo je lahko izvajalec (delavec) dela na kmetiji?
Izvajalec začasnega ali občasnega dela v kmetijstvu je lahko fizična oseba.
V okviru opravljanja dela, se uporabljajo določbe Zakona o delovnih razmerjih o:
- prepovedi diskriminacije, spolnega in drugega nadlegovanja ter trpinčenja na delovnem mestu,
- enaki obravnavi glede na spol,
- prepovedi dela otrok, delovnem času, odmorih in počitkih,
- odškodninski odgovornosti,
- varstvu nekaterih kategorij delavcev glede prepovedi opravljanja del ter
- varstvu osebnih podatkov.
Za začasno ali občasno delo v kmetijstvu se uporabljajo tudi predpisi, ki urejajo varnost in zdravje pri delu.
V sporih med naročnikom dela in izvajalcem odloča sodišče splošne pristojnosti.
Omejitve začasnega ali občasnega dela v kmetijstvu
Začasno ali občasno delo v kmetijstvu se lahko na posameznem kmetijskem gospodarstvu opravlja prekinjeno ali neprekinjeno največ 120 dni v enem koledarskem letu.
Pri tem pa ima lahko naročnik sklenjeno pogodbo o začasnem ali občasnem delu v kmetijstvu z več izvajalci za isto časovno obdobje.
Izvajalec (delavec) lahko začasno ali občasno delo v kmetijstvu opravlja prekinjeno ali neprekinjeno največ 90 dni v enem koledarskem letu. Ta omejitev, zaradi epidemije COVID-19 začasno ne velja do konca leta 2020.
Pri tem lahko izvajalec začasno ali občasno delo v kmetijstvu opravlja pri več naročnikih dela hkrati, vendar v seštevku ne sme preseči predpisanih omejitev glede delovnega časa, odmorov in počitkov, kot jih določa zakon, ki ureja delovna razmerja.
Plačilo za opravljeno začasno ali občasno delo v kmetijstvu
Urna postavka izvajalca za opravljeno uro začasnega ali občasnega dela v kmetijstvu v 2020 ne sme biti nižja od 5,16 eura bruto. Višina urne postavke se usklajuje letno z gibanjem povprečne plače.
Rok za plačilo je 15 dni po opravljenem delu, oz. 15. v mesecu, za pretekli mesec, če je pogodba sklenjena za več kot mesec dni.
Delo na podlagi pogodbe o začasnem ali občasnem delu v kmetijstvu se šteje kot delo v okviru drugega pravnega razmerja, za katero je naročnik dolžan izvajalca vključiti v obvezna socialna zavarovanja v skladu s predpisi, ki urejajo obvezno zdravstveno zavarovanje ter obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje.
Začasno ali občasno delo na kmetiji v času epidemije COVID-19
Izvajalec začasnega ali občasnega dela v kmetijstvu lahko do konca leta 2020 opravlja delo prekinjeno ali neprekinjeno brez omejitve števila dni.
Denarno nadomestilo za primer brezposelnosti se brezposelni osebi zniža, če prihodek iz opravljanja dela na kmetiji, po plačilu davkov in obveznih prispevkov, mesečno presega 400 eurov.
Povežite se z nami...
Koristne povezave v zvezi s člankom:
Brezplačni pravni članki in priročniki:
Koristni pravni dokumenti in pogodbe:
Dokumenti:
Rubrike na Informiran.si:
Pravna pomoč: