Ste se že kdaj vprašali, kako si bodo dediči razdelili vaše premoženje? Kolikšen je dedni delež, ki pripada vam? Kako poteka dedovanje ko ni oporoke?
V nadaljevanju bomo pojasnili, kako se razdeli premoženje med dediče in koliko pripada posameznemu dediču. Tako boste lahko sami predvideli, bodisi kako se bo dedovalo vaše premoženje, bodisi kaj boste dedovali vi.
Kdo so dediči in kako se deduje?
Dediči se pri dedovanju delijo v dedne rede. Dedič spada v določen dedni red, glede na sorodstveno razmerje do pokojnika. Dediči bližnjega dednega reda izključujejo od dedovanja osebe bolj oddaljenega dednega reda.
Dodatno velja, da
- ima prava posvojitev glede dedovanja enako veljavo kot naravno sorodstvo,
- je zunajzakonska zveza izenačena z zakonsko zvezo.
Če se deduje zaščitena kmetija, je dedovanje drugačno, kot pri dedovanju ostalega premoženja.
Ko pride do dedovanja tako najprej dedujejo dediči I. dednega reda, če teh ni, dedujejo dediči II. dednega reda in če tudi teh dedičev ni, dedovanje poteka v III. dednem redu.
Lahko pa, če želite, da dedovanje ne poteka kot predvideva zakon, določite druge dediče tako, da sestavite oporoko.
e-obrazec: Oporoka |
|
Oporoka |
I. dedni red
Dediči I. dednega reda so:
- zapustnikovi potomci, posvojenci in njihovi potomci,
- zapustnikov zakonec oz. zunajzakonski partner.
Dediči dedujejo v enakih deležih, torej vsak dedič deduje enako.
Prikaz dedovanja:
Dedovanje poteka v I. dednem redu le, ko pokojnik zapusti potomca. Če potomca ni, se deduje v II. dednem redu.
II. dedni red
V tem dednem redu se deduje, kadar zapustnik ni zapustil potomcev.
Dediči II. dednega reda so:
- zapustnikovi starši, posvojitelj in njihovi potomci (zapustnikovi bratje in sestre),
- zakonec oz. zunajzakonski partner.
V II. dednem redu si starši, posvojitelj in njihovi potomci dedujejo razdelijo 1/2 premoženja, po enakih delih, drugo 1/2 premoženja pa deduje zakonec oz. zunajzakonski partner.
Prikaz dedovanja:
Če zapustnik ni zapustil zakonca, dedujejo pokojnikovi starši vso zapuščino po enakih delih.
Če je eden od zapustnikovih staršev umrl pred zapustnikom, dedujejo njegov del zapustnikovi bratje in sestre. Če je pokojni kateri od bratov ali sester, dedujejo njegov del njegovi otroci, itd.
Enako velja, če sta pokojna oba zapustnikova starša.
V vseh primerih dedujejo zapustnikovi polbratje in polsestre po očetu po enakih delih očetov delež zapuščine, polbratje in polsestre po materi po enakih delih materin delež, pravi bratje in sestre pa dedujejo po enakih delih s polbrati in polsestrami po očetu očetov delež, s polbrati in polsestrami po materi pa materin delež.
Če starš umre pred zapustnikom in ne zapusti potomca, deduje njegov del, drugi od staršev. Če je tudi ta pokojni, dedujejo otroci tega starša deleža obeh.
Če sta oba zapustnikova starša umrla pred zapustnikom in nista zapustila nobenega potomca, deduje vso zapuščino preživeli zapustnikov zakonec.
III. dedni red
V III. dednem redu se deduje, če zapustnik ne zapusti ne potomcev, ne staršev (in tudi ti niso zapustili nobenega potomca) in ne zakonca.
Dediči III. dednega reda so:
- Zapustnikovi dedi in babice in njihovi potomci (zapustnikovi bratranci in sestrične).
Dediči III. dednega reda dedujejo tako, da 1/2 zapuščine dedujeta ded in babica po očetovi strani, drugo 1/1 pa ded in babica po materini strani.
Če sta ded in babica ene strani umrla pred zapustnikom, pa nista zapustila nobenega potomca, dedujejo njun del, ded in babica druge strani, oz. njuni njuni otroci, njuni vnuki, itd.
Povežite se z nami...
Koristne povezave v povezavi s člankom:
Pravni dokumenti:
Brezplačni članki in priročniki: