Z darilno pogodbo darovalec podari obdarjencu tako nepremičnino (hišo, stanovanje...) ali premičnino (avtomobil, računalnik, pohištvo,...).
Za različna darila pogosto veljajo različna pravila. Darilna pogodba med zakoncema mora biti tako denimo sklenjena v obliki notarskega zapisa.
V naslednjem članku si bomo pogledali kakšen je postopek, če želimo podariti nepremičnino, kot je na primer hiša, ter kakšen je postopek, ko je darilo premičnina, kot na primer avtomobil.
Darilna pogodba
Darilna pogodba je pogodba, s katero stranki pisno uredita situacijo, ko ena stranka podari drugi stranki določeno premoženje, druga stranka pa to premoženje sprejme.
Podaritev nepremičnine - Hiše
Pridobitev potrdila o namenski rabi
V kolikor gre za podaritev parcele (sem spada tudi podaritev samostojne hiše oz. stavbe), je potrebno na občini, kjer nepremičnina leži, pridobiti potrdilo o namenski rabi zemljišča.
Pridobitev potrdila o namenski rabi ni obvezno, v kolikor je predmet pogodbe posamezni del objekta v etažni lastnini (npr. stanovanje v bloku).
e-obrazec: Vloga za pridobitev potrdila o namenski rabi zemljišča.
Darilna pogodba za nepremičnino
Darovalec in obdarjenec morata skleniti darilno pogodbo, ki mora biti sklenjena v pisni obliki.
Zelo priporočljivo je, da že sama darilna pogodba vsebuje tudi zemljiškoknjižno dovolilo.
Darilno pogodbo za nepremičnino (ki že vsebuje zemljiškoknjižno dovolilo), lahko izdelate tudi s pomočjo e-obrazca: Darilna pogodba za nepremičnino.
Plačilo davka
Ko je pogodba podpisana, je potrebno to pogodbo dostaviti na pristojni finančni urad, za odmero davka.
Davek na dediščine in darila
Davek na dediščine in darila se odmeri glede na vrednost darila.
Če gre za darilo v prvem dednem redu (denimo od očeta sinu), je to darilo davka oproščeno. Vseeno pa je potrebno tudi v tem primeru pogodbo dostaviti na finančni urad, za potrdilo o oprostitvi plačila davka.
Za darila v ostalih primerih, se plača Davek na dediščine in darila po lestvici, ki je navedena v 8. členu Zakona na dediščine in darila.
V kolikor fizična oseba obdaruje drugo fizično osebo in darilo zajema le premičnine, darilo ni predmet obdavčitve, če je skupna vrednost premičnin nižja od 5.000 evrov. V tem primeru ni treba vložiti napovedi za odmero davka od prejetega darila.
Davek na kapitalski dobiček
Ker gre za odtujitev nepremičnine, je potrebno odmeriti tudi davek na kapitalski dobiček. Obdavči se razliko med vrednostjo nepremičnine ob pridobitvi in vrednostjo ob odtujitvi.
Stopnja tega davka znaša prvih 5 let po nakupu 25%, nato pa se vsakih naslednjih 5 let zmanjša za 5 odstotnih točk. Osnova je razlika med prodajno ceno in vrednostjo ob pridobitvi.
Davka na kapitalski dobiček so opravičeni tisti, ki so kupili oz. pridobili nepremičnino pred 1. januarjem 2002 ali so imeli vsaj zadnja tri leta pred prodajo na naslovu nepremičnine prijavljeno stalno prebivališče več....
V kolikor gre za darilo darilo otroku, posvojencu, zakoncu oz. zunajzakonskemu partnerju lahko zavezanec vloži vlogo za odlog ugotavljanja davka na kapital, do naslednje odtujitve (vloga).
Overitev pogodbe pri notarju
Ko ima obdarjenec ožigosano pogodbo s strani finančnega urada, je potrebno notarsko overiti darilno pogodbo.
Če smo natančni, je potrebno overiti podpis na zemljiško knjižnem dovolilu. Če darilna pogodba zemljiškoknjižnega dovolila ne vsebuje, pa je potrebno le tega sestaviti ločeno, ter nato notarsko overiti podpis na zemljiškoknjižnem dovolilu.
Zemljiškoknjižno dovolilo lahko izdelate s pomočjo e-obrazca: Zemljiškoknjižno dovolilo.
Vpis v zemljiško knjigo
Ker se lastninska pravica na obdarjenca prenese šele z vpisom v zemljiško knjigo, mora le-ta poskrbeti še za vpis lastninske pravice na pridobljeni nepremični v zemljiško knjigo.
Najlažja možnost je, da notarju, pri overitvi pogodbe predlagate, naj poda predlog za vpis v zemljiško knjigo. Lahko pa novi lastni poda ta predlog tudi sam, osebno na pristojnem sodišču, ali pa po elektronski poti.
Podaritev premičnine - Avtomobila
Darilna pogodba za premičnino
Tudi pri podaritvi premičnine oz. avtomobila, morata darovalec in obdarjenec skleniti darilno pogodbo.
Darilno pogodbo za premičnino, lahko izdelate tudi s pomočjo e-obrazca: Darilna pogodba za motorno vozilo (avtomobil, motor, traktor,...).
Plačilo davka
Ko je pogodba podpisana, je potrebno to pogodbo dostaviti na pristojni finančni urad, za odmero davka na dediščine in darila.
Tudi v tem primeru je darilo v prvem dednem redu (denimo od očeta sinu), davka oproščeno. Vseeno pa je potrebno tudi v tem primeru pogodbo dostaviti na finančni urad, za potrdilo o oprostitvi plačila davka.
Prav tako je plačila davka opročen zavezanec (ne glede na sorodstveno razmerje), če je vrednost darila (avtomobila) manj kot 5.000,00 EUR. V tem primeru oddaja vloge za odmero davka ni potrebna.
Za darila v ostalih primerih, se plača Davek na dediščine in darila po lestvici, ki je navedena v 8. členu Zakona na dediščine in darila. Pri tem je osnova za odmero davka vrednost avtomobila, znižana za 5.000,00 EUR.
Prepis lastništva
Ko je darilna pogodba ožigosana s strani finančnega urada, darovalec in obdarjenec opravita prepis na pristojni upravni enoti ali pri servisih, ki ponujajo tehnične preglede vozil.
Tam se morata zglasiti osebno, s sabo pa morata imeti veljavne osebne dokumente, na podlagi katerih se opravi identifikacija obeh strank.
Če prepis opravljata na upravni enoti, mora obdarjenec predhodno urediti tudi zavarovanje vozila.
Povežite se z nami...
Koristne povezave v zvezi s člankom:
Pravni dokumenti:
Brezplačni pravni članki in priročniki:
Nasveti: