Fizične osebe, ki svoje premoženje oddajate v najem drugim fizičnim osebam, morate vsako leto oddati vlogo za odmero davka od oddajanja premoženja v najem.
Kakšen je rok za oddajo vloge in kako je obdavčen najem, lahko preberete v nadaljevanju članka.
Kdo mora oddati vlogo za odmero davka?
Napoved za odmero dohodnine od dohodka iz oddajanja premoženja v najem morate vložiti najemodajalci, ki kot fizične osebe, ki ne opravljate dejavnosti, ki ste premoženje oddajali osebi, ki ni plačnik davka.
Torej najemodajalci, fizične osebe, ki premoženje oddajate drugim fizičnim osebam, ki ne opravljajo dejavnosti ali pravnim oseba iz tujine. |
|
Najemna pogodba za stanovanje ali hišo |
Napovedi niso dolžne vložiti fizične osebe, etažni lastniki, ki dosegajo dohodek iz oddajanja v najem skupnih prostorov v večstanovanjski stavbi (npr. hišniških stanovanj) preko upravnika večstanovanjske stavbe. V teh primerih namreč upravnik večstanovanjske stavbe v njihovo breme že plačuje dohodnino od tega dohodka.
Kaj se obdavčuje kot dohodek iz oddajanja premoženja v najem?
Najbolj pogosta oblika dohodka iz oddajanja premoženja v najem so najemnine.
Poleg najemnin pa se kot dohodek iz oddajanja premoženja v najem obdavčujejo tudi druga nadomestila v zvezi z oddajanjem premoženja v najem, kot je npr. odškodnina za nemožnost uporabe premoženja, nadomestila, premije, obveznosti in storitve, za katere se je zavezal ali jih je opravil najemnik.
Kot dohodek iz oddajanja premoženja v najem se ne štejejo obratovalni stroški, ki jih za najeto premoženje plačuje najemnik.
Kar se tiče obdavčenja oddajanja premičnin, so obdavčeni dohodki od oddajanja opreme, bivalnikov in prevoznih sredstev (npr. letal, avtodomov, kamp prikolic, ipd.).
Koliko znaša davek od oddajanja v najem?
Davek za najemnine od 1. 1. 2023 znaša 25%. V letu 2022 je davek znašal 15%, v letih 2020 in 2021 je davek znašal 27,5, pred tem pa 25%.
Kaj je osnova za odmero davka?
Davčna osnova za odmero davka v najem je dohodek iz najemnin. Ta osnova se zniža za normirane stroške v višini 10% (v letih 2020 in 2021 v višini 15 % in pred tem v višini 10 %).
Namesto normiranih stroškov davčni zavezanec lahko uveljavlja dejanske stroške vzdrževanja premoženja. Normirani stroški niti dejanski stroški pa se ne priznajo, če je dohodek dosežen z oddajanjem kmetijskega zemljišča, gozdnega zemljišča ali na podlagi podnajema.
Dejanski stroški vzdrževanja se priznajo na podlagi računov.
Za stroške vzdrževanja premoženja, ki ohranja uporabno vrednost premoženja, veljajo stroški vzdrževanja premoženja (npr. stanovanja in skupnih delov v stanovanjski ali večstanovanjski stavbi) v stanju, ki zagotavlja najemniku normalno uporabo premoženja (npr. stanovanja in skupnih delov) ves čas trajanja najema.
Med te stroške spadajo stroški popravil, potrebnih zaradi ohranjanja nepremičnine v dobrem stanju (npr. beljenje prostorov, zamenjava dotrajanega parketa ali ploščic, popravilo odtokov, zamenjava žlebov, zamenjava razbitih oken).
Za stroške vzdrževanja premoženja, ki ohranja uporabno vrednost premoženja ne veljajo stroški tistih popravil, ki bistveno povečujejo vrednost nepremičnine, bistveno podaljšujejo dobo trajanja nepremičnine ali jo prilagajajo novemu načinu uporabe (npr. postavitev dodatne kopalnice, dozidava dodatnih prostorov ali balkona, asfaltiranje dovoza, postavitev ograj, zamenjava strehe).
Davčni zavezanec uveljavlja dejanske stroške v Napovedi za odmero dohodnine od dohodka iz oddajanja premoženja v najem.
Vloga za odmero davka in rok za oddajo vloge
Zavezanci za odmero davka odd oddajanja premoženja v najem na pristojni Finančni urad (seznam uradov FURS) oddajo Napoved za odmero dohodnine od dohodka iz oddajanja premoženja v najem
Vlogo je možno oddati tudi elektronsko, preko sistema e-Davki.
Rok za oddajo vloge je 28. februar tekočega leta za preteklo leto.
Koristne povezave v zvezi s člankom:
Pravni dokumenti in pogodbe:
Dokumenti:
Brezplačni članki in nasveti:
Pravna pomoč: