Letni dopust in izplačilo regresa za letni dopust, sta eni od osnovnih pravic, ki nam pripadejo ob sklenitvi delovnega razmerja.
Pri tem pa se tako dopust, kot tudi regres, odmerita glede na trajanje zaposlitve v koledarskem letu. V kolikor nam delovno razmerje preneha med letom, smo tako upravičeni le do sorazmernega dela dopusta in regresa, ne glede ali nam je bil regres že v celoti izplačan in dopust v celoti odmerjen.
V tem članku bomo pogledali kako odpoved pogodbe o zaposlitvi vpliva na odmerjen dopust, kako na odmerjen regres, ter kdaj je dolžan delavec že porabljen dopust in že izplačan regres vrniti.
Odmera letnega dopusta
Delodajalec je dolžan delavce najkasneje do 31. marca pisno obvestiti o odmeri letnega dopusta za tekoče koledarsko leto. Delodajalec lahko delavca obvesti tudi po elektronski poti na elektronski naslov delavca, ki ga zagotavlja in uporabo nalaga delodajalec.
e-obrazec: Sklep o določitvi letnega dopusta
|
|
Sklep o določitvi letnega dopusta |
Izplačilo regresa za letni dopust
Delodajalec mora regres izplačati najkasneje do 1. julija v tekočem koledarskem letu. Javni uslužbenci dobijo izplačan regres skupaj z izplačilom majske plače.
Minimalni regres v zasebnem sektorju, je višina minimalne plače v tekočem letu. V 2018 to znaša 842,79 EUR (bruto). Morebitna kolektivna pogodba, ki velja za delodajalca, lahko določa tudi višji minimalni regres.
Za zaposlenim v javnem sektorju je trenutno predvideno izplačilo regresa za 2021 v višini 1.050,00 EUR.
Odpoved pogodbe o zaposlitvi
Prenehanje delovnega razmerja med letom
Če ima delavec pravico do izrabe le sorazmernega dela letnega dopusta, ima pravico le do sorazmernega dela regresa.
Delavec, ki sklene delovno razmerje ali mu preneha delovno razmerje med koledarskim letom in ima v posameznem koledarskem letu obdobje zaposlitve krajše od enega leta, ima pravico do 1/12 letnega dopusta za vsak mesec zaposlitve.
Pri tem se štejejo le dopolnjeni meseci.
Če delavec med koledarskim letom sklene pogodbo o zaposlitvi z drugim delodajalcem, mu je vsak delodajalec dolžan zagotoviti izrabo sorazmernega dela letnega dopusta glede na trajanje zaposlitve delavca pri posameznem delodajalcu v tekočem koledarskem letu, razen če se delavec in delodajalec dogovorita drugače.
Delavcu, ki poda odpoved in mu tako delovno razmerje preneha med letom, delodajalec tako ta to koledarsko leto dolguje 1/12 regresa in 1/12 dopusta za vsak (dopolnjeni) mesec dela pri njemu.
Če je delavec denimo v letu 2021 pri podjetju zaposlen 3 mesece in 6 dni, mu pripada 3/12 (oz. 1/4) regresa.
Kaj če je bil dopust delavcu že odmerjen?
Če delavec poda odpoved po 31. marcu, ko je že prejel odmerjen dopust za tekoče leto, mu mora delodajalec dopust odmeriti ponovno, skladno z novimi okoliščinami, upoštevaje prenehanje delovnega razmerja med letom.
Povežite se z nami...
Koristne povezave v zvezi s člankom:
Pravni dokumenti:
Brezplačni pravni člani in priročniki:
Zakonodaja: