Družinski zakonik določa, da lahko starši sami določijo oz. predlagajo osebe, ki prevzamejo izvajanje starševske skrbi za primer njihove smrti ali trajnejše nezmožnosti izvajanja starševske skrbi.
V nadaljevanju bomo preverili, kaj je potrebno storiti, kakšna mora biti izjava, ki jo podajo starši in ob kakšnih pogojih se ta izjava upošteva.
Izjava staršev
Starši lahko izrazijo svojo voljo glede tega, kdo naj poskrbi za preživljanje otrok, za primer smrti ali trajnejše nezmožnosti izvajanja starševske skrbi.
Tako lahko v posebni izjavi predlagata:
- osebo, kateri se otrok zaupa v varstvo in vzgojo,
- sorodnika, ki se mu podeli starševska skrb,
- posvojitelja ali
- skrbnika.
Oblika izjave staršev
Veljavnost vnaprej izražene volje staršev se presoja enako kot veljavnost oporoke v skladu z zakonom, ki ureja dedovanje. Torej mora biti za veljavnost izjave, le-ta sestavljena v isti obliki kot zakon predvideva za oporoko.
Izjava mora biti tako pripravljena kot lastnoročna izjava, izjava pred pričami, kot sodna izjava ali v obliki notarskega zapisa.
e-obrazec: Izjava o izvajanju skrbi nad otrokom |
|
Izjava o izvajanju skrbi nad otrokom |
Lahko starša pripravita skupno izjavo?
Kot omenjeno, se veljavnost vnaprej izražene volje staršev presoja enako kot veljavnost oporoke v skladu z zakonom, ki ureja dedovanje. Zakon o dedovanju ne predvideva možnosti skupne oporoke več oseb (denimo zakoncev), zato mora vsak od staršev pripraviti lastno izjavo, seveda pa sta lahko izjavi vsebinsko enaki.
Kaj če se starša ne strinjata?
Če se v naprej izraženi volji staršev razlikujeta, o upoštevanju volje presodi sodišče.
Kdaj sodišče izjave ne upošteva?
Sodišče vnaprej izražene volje staršev ne upošteva, če je ta v nasprotju s koristjo otroka.
Povežite se z nami...
Koristne povezave v zvezi s člankom:
Pravni dokumenti:
Brezplačni pravni članki in priročniki:
Pravna pomoč: