Delodajalec je načeloma dolžan svoje obveznosti plačila do delavca opraviti v denarni obliki.
Izplačilo regresa se mora v večini primerov opraviti v denarju, obstajajo pa izjeme, ko lahko delodajalec izplačilo dela regresa opravi v bonih.
V nadaljevanju bomo preverili, kdaj in komu in pod kakšnimi pogoji lahko delodajalec del regresa izplača v bonih.
Kot ostale prihodke iz delovnega razmerja, mora delodajalec regres načeloma izplačati v denarni obliki. Izjema velja, če drugačno izplačilo dovoljuje kolektivna pogodba, ki velja za delodajalca.
Izplačilo regresa v nedenarni obliki
Za odgovor, ali delodajalec lahko regres izplača v nedenarni obliki, je tako potrebno preveriti določbe posamezne kolektivne pogodbe.
Kolektivna pogodba dejavnosti trgovine Slovenije denimo določa, da v primeru, da delodajalec izplača del regresa v nedenarni obliki, namesto minimalnega, znaša regres za letni dopust od 1. 1. 2019 dalje 970 EUR, od tega mora delodajalec izplačati v denarju najmanj 55 % tega zneska.
V primeru izplačila dela regresa v nedenarni obliki, je delodajalec dolžan ta del regresa zagotoviti v obliki, s katero je delavcu omogočen nakup širokega nabora izdelkov, ki jih potrebuje za zadovoljevanje vsakodnevnih življenjskih potreb, le-ta pa mora biti po vrednosti enakovredna denarni obliki.
Ali izplačilo v bonih velja tudi v primeru vašega delodajalca, je potrebno preveriti določila kolektivne pogodbe, ki velja za vašega delodajalca. Velja pa omeniti, da so tovrstna določila v kolektivnih pogodbah relativno redka.
Povežite se z nami...
Koristne povezave v zvezi s člankom:
Pravni dokumenti:
Brezplačni pravni člani in priročniki:
Zakonodaja: