Zakon o delovnih razmerjih (ZDR-1), kot enega od možnih načinov prenehanja pogodbe o zaposlitvi in s tem delovnega razmerja, predvideva sporazum med delavcem in delodajalcem o prenehanju veljavnosti pogodbe o zaposlitvi.
Na ta način lahko preneha tako pogodba o zaposlitvi za nedoločen čas kot tudi pogodba o zaposlitvi o zaposlitvi za določen čas (to je pred potekom obdobja, za katero je bila sklenjena).
e-obrazec: pogodba o zaposlitvi
Sklenitev sporazuma o prenehanju pogodbe
V kolikor se druga stranka strinja s sporazumnim prenehanjem zaposlitve, stranki podpišeta sporazum o prenehanju pogodbe o zaposlitvi.
e-obrazec: Sporazum o prenehanju pogodbe o zaposlitvi (sporazumna odpoved)
Pri sporazumu o prekinitvi pogodbe o zaposlitvi gre za klasično pogodbo, zato morajo biti izpolnjene vse predpostavke za sklepanje in veljavnost pogodb, predvsem mora priti do soglasja med strankama.
Tako npr. ne gre za sporazum, če ena stranka drugi pošlje samo predlog ali besedilo sporazuma, druga stranka pa predloga ne sprejme in besedila sporazuma ne podpiše.
V tem primeru delovno razmerje še ne preneha, saj ni prišlo do sporazuma. Ima pa zavrnjena stranka možnost, da sama, enostransko odpove pogodbo o zaposlitvi. |
|
Sporazum o prenehanju pogodbe o zaposlitvi (sporazumna odpoved) |
Sporazum o prekinitvi delovnega razmerja
- sporazum mora biti v pisni obliki; sporazum, ki ni sklenjen v pisni obliki, je neveljaven, kar pomeni, da sporazuma ni mogoče skleniti ustno;
- sporazum mora obvezno vsebovati zakonska določila in opozorila o posledicah, ki nastanejo delavcu zaradi prenehanja veljavnosti pogodbe o zaposlitvi pri uveljavljanju pravic iz naslova zavarovanja za primer brezposelnosti (pri Zavodu za zaposlovanje).
e-obrazec: Sporazum o razveljavitvi pogodbe o zaposlitvi |
|
Sporazum o razveljavitvi pogodbe o zaposlitvi |
Odpovedni rok
Odpovedni rok je ob odpovedi pogodbe o zaposlitvi zavezujoč za obe stranki, pri čemer pa ga lahko stranki, če se s tem obe strinjata, tudi skrajšata.
Skrajšanje odpovednega roka je lahko določilo sporazuma o prenehanju pogodbe o zaposlitvi, lahko pa je tudi del ločenega sporazuma.
e-obrazec: Sporazum o skrajšanju odpovednega roka |
|
Sporazum o skrajšanju odpovednega roka |
Regres, dopust in ostale pravice
Glede na to, da delavcu preneha delovno razmerje med letom, je ob sporazumnem prenehanju potrebno urediti tudi ostale pravice, ki so vezane na trajanje zaposlitve pri delodajalcu.
Delavec je tako upravičen le do sorazmernega dela letnega dopusta in tudi regresa za letni dopust. Morebitno vračilo, že prejetega dela regresa je prav tako lahko del sporazuma o prenehanju delovnega razmerja, lahko pa se uredi v ločenem sporazumu.
e-obrazec: Soglasje delavca za poračun preveč izplačanega regresa |
|
Soglasje delavca za poračun preveč izplačanega regresa |
Povežite se z nami...
Koristne povezave v zvezi s člankom:
Brezplačni pravni članki in priročniki:
Koristni pravni dokumenti in pogodbe:
Dokumenti:
Rubrike na Informiran.si:
Pravna pomoč v povezavi z delovnim pravom:
Uporabniki portala Informiran.si imate pri plačljivih storitvah portala MojMaliPravnik.net, s promocijsko kodo INFO15 kar 15% popust.