Veljati so začele spremembe Zakona o socialno varstvenih prejemkih (ZSVarPre), ZSVarPre-E ki pomembno vplivajo na večino prejemnikov socialne pomoči in varstvenega dodatka.
Spremembe so namreč odpravile zaznambo na nepremičninah prejemnikov, prav tako pa so odpravile dolžnost dedičev, ki so morali vračati socialno pomoč, ki jo je za časa življenja prejemal zapustnik.
Vendar pozor. Spremembe veljajo za vse.
V naslednjem članku bomo preverili, kakšne so zadnje spremembe na področju vračanja socialne pomoči.
Ukinitev zaznambe prepovedi odtujitve in obremenitve na nepremičnini
Ukinile so se zaznambe prepovedi odtujitve in obremenitve na nepremičnini, ki je v lasti upravičenca do varstvenega dodatka oz. denarne socialne pomoči.
Vendar to velja le za nepremičnine do vrednosti 120.000 EUR, v katerih upravičenci prebivajo ter imajo prijavljeno stalno prebivališče.
V kolikor ima upravičenec v lasti nepremičnino, vredno več kot 120.000 EUR, je do socialne pomoči oz. varstvenega dodatka upravičen le, če CSD presodi, da si preživetja z nepremičnino začasno ne more zagotoviti zaradi okoliščin, na katere ne more vplivati in v zadnjih 24 mesecih denarne socialne pomoči ni prejel ali jo je prejel največ osmnajstkrat.
V kolikor je v zadnjih 24 mesecih denarno socialno pomoč prejel več kot osemnajstkrat je potrebno soglasje za vpis prepovedi odtujitve in obremenitve na nepremičnini.
Že vpisane zaznambe
Zaznambe o prepovedi odtujitve in obremenitve, ki so že vpisane v zemljiški knjigi so se izbrisale po uradni dolžnosti.
To velja za zaznambe:
- ki so bile vpisane v informatizirano glavno knjigo po 1. januarju 2012,
- so vpisane v korist Republike Slovenije in
- je vpis zaznambe prepovedi odtujitve in obremenitve nepremičnine temeljil na odločbi centra za socialno delo o upravičenosti do denarne socialne pomoči oziroma varstvenega dodatka.
Omejitev dedovanja oz. vračilo socialne pomoči s strani dedičev
Spremembe so tudi za dediče oseb, ki prejemajo sociano pomoč in varstveni dodatek po uveljavitvi sprememb.
Dedovanje zapustnikovega premoženja, ki je užival pomoč v skladu s predpisi o socialnem varstvu, se omeji do višine 2/3 prejetih sredstev, ki jih je zapustnik prejel iz naslova oprostitve plačil socialnovarstvenih storitev in prispevka k plačilu sredstev, namenjenih za plačilo oziroma doplačilo pravic družinskega pomočnika.
Še vedno velja, da dedičem ni potrebno vračati enkratne izredne denarne socialne pomoči, izredne denarne socialne pomoči po smrti družinskega člana in pomoči pri kritju stroškov pogreba.
Obveza vračila varstvenega dodatka in redne socialne pomoči NE VELJA za dediče tistih upravičencev do denarne socialne pomoči in varstvenega dodatka, ki jim je bila pomoč dodeljena in niso imeli imeli v lasti stanovanja ali stanovanjske hiše (v katerem oz. v kateri so dejansko bivali in so imeli prijavljeno stalno prebivališče), katerega oz. katere vrednost bi presegala 120.000 EUR.
Te spremembe pa veljajo le za upravičence s stanovanjem (hišo), v katerem živijo, v vrednosti do 120.000 EUR, ki pomoč prejmejo po uvedbi sprememb. Vračilo sredstev (omejitev dedovanja) za že dodeljeno oziroma prejeto denarno socialno pomoč in varstveni dodatek se ohranja.
V zapuščinskih postopkih, ki do začetka uporabe teh sprememb, še niso bili zaključeni, se spremembe ne uporabljajo. Omejitev dedovanja premoženja osebe se v teh primerih, izvede skladno z omejitvami, ki so se uporabljali do začetka uporabe spremenjenega zakona.
Kdaj spremembe veljajo?
Spremembe zakona veljajo od 31.12.2016, uporabljajo pa se od 1.1.2017.
Povežite se z nami...
Koristne povezave v zvezi s člankom:
Članki:
Dokumenti:
Zakonodaja: