Sporazum o prenehanju delovnega razmerja, oz. pogovorno "sporazumna odpoved", ponuja možnost delavcu in delodajalcu, da delovno razmerje prekineta, pod pogoji, ki jih dogovorita sama.
Sporazumno prenehanje delovnega razmerja je pogosto, ko oba želita, da se delovno razmerje preneha takoj.
V nadaljevanju bomo preverili kdo lahko predlaga "sporazumno odpoved", kakšen je postopek odpovedi pogodbe in na kaj je potrebno biti še posebej previden, preden se sporazum o prekinitvi delovnega razmerja podpiše.
Predlog za sporazumno odpoved
Sporazumno prenehanje delovnega razmerja
Prav tako mora sporazum o prekinitvi pogodbe o zaposlitvi obvezno vsebovati zakonska določila in opozorila o posledicah, ki nastanejo delavcu zaradi prenehanja veljavnosti pogodbe o zaposlitvi pri uveljavljanju pravic iz naslova zavarovanja za primer brezposelnosti (pri Zavodu za zaposlovanje).
Kaj če sporazum ni možen?
Kakšen je odpovedni rok?
Pogosto je motivacija za sporazumno prenehanje delovnega razmerja skrajšanje odpovednega roka, ki ga lahko delavec in delodajalec v sporazumu skrajšata.
Odpovedni rok je mogoče skrajšati tudi v primeru, da se pogodba o zaposlitvi odpoveduje enostransko, tako da stranki skleneta ločen sporazum, ki se nanaša le na skrajšanje odpovednega roka.
e-obrazeci: Sporazum o skrajšanju odpovednega roka |
|
Sporazum o skrajšanju odpovednega roka |
Kakšne so posledice podpisa sporazuma?
Ob podpisu sporazuma o prenehanju pogodbe o zaposlitvi, delovno razmerje preneha na podlagi določil sklenjenega sporazuma.
Pomembno je vedeti, da delavec, ki mu je delovno razmerje prenehalo zaradi sporazumne razveljavitve, ni upravičen do denarnega nadomestila za brezposelnost.
Delavcu pri tem načinu prenehanja zaposlitve prav tako ne pripade odpravnina, razen če gre za upokojitev. |
|
Sporazum o prekinitvi pogodbe o zaposlitvi zaradi upokojitve delavca |
e-obrazec: Sporazum o prekinitvi pogodbe o zaposlitvi zaradi upokojitve delavca
Regres, dopust in ostale pravice
Glede na to, da delavcu preneha delovno razmerje med letom, je ob sporazumnem prenehanju potrebno urediti tudi ostale pravice, ki so vezane na trajanje zaposlitve pri delodajalcu.
Delavec je tako upravičen le do sorazmernega dela letnega dopusta in tudi regresa za letni dopust. Morebitno vračilo, že prejetega dela regresa je prav tako lahko del sporazuma o prenehanju delovnega razmerja, lahko pa se uredi v ločenem sporazumu.
e-obrazec: Soglasje delavca za poračun preveč izplačanega regresa |
|
Soglasje delavca za poračun preveč izplačanega regresa |
Povežite se z nami...
Koristne povezave v zvezi s člankom:
Brezplačni pravni članki in priročniki:
Koristni pravni dokumenti in pogodbe:
Dokumenti:
Rubrike na Informiran.si:
Pravna pomoč v povezavi z delovnim pravom:
Uporabniki portala Informiran.si imate pri plačljivih storitvah portala MojMaliPravnik.net, s promocijsko kodo INFO15 kar 15% popust.