Nakup nepremičnine je odgovorna in zahtevna naloga, ki jo pogojuje veliko faktorjev, med katere štejemo ceno nepremičnine, lokacijo, bližino javnih ustanov, komunalne infrastrukture in dostopnosti do drugih krajev.
Potencialni kupci se pri nakupu nepremičnin najpogosteje srečujejo z pravnimi zapleti, kot so težave z lastništvi ali vpisi zastavnih pravic, ki jih niso poznali pred sklenitvijo pogodbe.
1. Preverite pravno stanje nepremičnine
Preverite stanje pravic na nepremični v zemljiški knjige. Preverite, kdo je lastnik nepremičnine. Preverite tudi, ali so na nepremičnini vpisane plombe, nepoznane služnosti, zastavne pravice ali druga bremena na nepremičnini.
2. Vpišite lastninsko pravico na kupljeni nepremičnini v zemljiško knjigo
Po podpisu prodajne pogodbe in zaključenemu poslu, vpišite lastninsko pravico na nepremičnini v zemljiško knjigo.
Vpis v zemljiško knjigo je nujen, zato da tudi formalno postanete lastnik nepremičnine. Z vpisom v zemljiško knjigo se izognete morebitnim zapletom, ki izhajajo in ne-vpisa lastninske pravice.
Možni so namreč primeri, ko je prodajalec nepremičnino prodal večkrat, več kupcem, ali pa se je nepremičnina znašla v stečajni masi, ko je prodajalec pričel osebni stečaj. saj lahko denimo v primeru stečaja prodajalca, nepremičnina, ki ste jo kupili, celo pristane v stečajni masi.
3. Natančno določite način plačila kupnine
Dogovor o načinu plačila nepremičnine in plačilo zadnjega obroka (pri novogradnjah to področje podrobno ureja zakon o varovanju kupcev stanovanj), pri nepremičninah, za katere ta zakon ne velja, pa se obe strani lahko primerno zavarujeta z notarsko overjeno pogodbo).
e-obrazec: Prodajna (kupoprodajna) pogodba za nepremičnino
Pogodba mora vsebovati podatke o kupcu in prodajalcu, podatke o nepremičnini, znesek in način plačila kupnine, morebitne hipoteke in ostala bremena, ki bremenijo nepremičnino, ter zemljiškoknjižno dovolilo, na podlagi katerega se bo kupec vpisal kot novi lastnik v zemljiški knjigi. |
|
Prodajna (kupoprodajna) pogodba za nepremičnino |
4. Sklenitev predpogodbe
Če prodajne pogodbe ni mogoče skleniti, denimo ker kupec še nima zagotovljenega financiranja, ali pa prodajo onemogočajo začasne pravne omejitve na nepremičnini, lahko stranki skleneta predpogodbo in se zavežeta, da bosta dejansko prodajno pogodbo sklenila kasneje.
e-obrazec: Predpogodba za prodajo nepremičnine
Pogodba mora vsebovati podatke o kupcu in prodajalcu, podatke o nepremičnini, znesek in način plačila kupnine, morebitne hipoteke in ostala bremena, ki bremenijo nepremičnino, ter zemljiškoknjižno dovolilo, na podlagi katerega se bo kupec vpisal kot novi lastnik v zemljiški knjigi. |
|
Predpogodba za prodajo nepremičnine |
5. Bodite pozorni na napake na nepremičnini
Skrbno preglejte nepremičnino, ter bodite pozorni tako na skrite kot tudi neskrite napake. Skrite napake so napake, ki jih ni bilo mogoče opaziti med običajnim pregledom pri prevzemu nepremičnine in se pokažejo šele kasneje.
Zato skrbno bodite pozorni tudi po nakupu, saj morate kot kupec prodajalca o napaki, ki jo najdete, obvestiti v osmih dneh po odkritju, drugače izgubite garancijsko pravico.
e-obrazec: Obvestilo prodajalcu o stvarni napaki na kupljeni stvari
6. Zahtevajte podatke od nepremičninske agencije
Pri nakupu nepremičnine preko nepremičninske agencije ali posrednika morate vedeti, da je naloga nepremičninskega posrednika oziroma agencije preveriti pravno in dejansko stanje nepremičnine ter, da Vam jasno in razumljivo pisno obrazloži vse morebitne pravno oziroma stvarne napake nepremičnine..
Povežite se z nami...
Koristne povezave v povezavi s člankom:
Pravni dokumenti:
Brezplačni članki in priročniki: